16 راه برای این که پول کمتری برای بنزین بدهیم

16 راه برای این که پول کمتری برای بنزین بدهیم

1. مرتب چیدن بار روی باربند

بار روی باربند را از کوچک به بزرگ چیده و روی آن را بپوشانید تا کم‌ترین مقاومت را در مقابل باد ایجاد کند.

2. پرهیز از سفرهای غیر ضروری

سفرهای غیر ضروری خودروها موجب آلودگی هوا و افزایش مصرف سوخت می‌شود. بسیاری از امور را می‌توان از طریق پست، تلفن، دورنگار، اینترنت و سایر وسایل ارتباطی انجام داد.

3. به خودروی خود مرخصی بدهید

مسیرهای کوتاه را می‌توانیم با دوچرخه یا پیاده طی کنیم. این کار باعث سلامت جسم، کاهش آلودگی هوا و صرفه جویی در مصرف سوخت خواهد شد. با استفاده از وسایل نقلیه عمومی علاوه بر کاهش هزینه‌های شخصی و صرفه جویی در مصرف سوخت به بهبود ترافیک و پاکیزگی هوای شهر کمک خواهیم کرد.

4. پرهیز از حمل بار اضافی

در سفرها از همراه بردن وسایل غیر‌ضروری خودداری کنیم. حمل بار اضافی باعث استهلاک خودرو و افزایش مصرف سوخت می‌شود.

5. مراقبت از بنزین

آیا لازم است باک بنزین را تا این حد پر کنیم که بنزین سر ریز شود؟ سرریز بنزین، افزون بر آن که اتلاف سرمایه‌های ملی است، موجب آلودگی هوا نیز خواهد شد.

6. رانندگی در سرعت بهینه

حرکت با سرعت بهینه، یعنی سرعتی که در دفترچه‌ی راهنمای خودروی شما نوشته و توصیه شده است، مصرف سوخت خودروی شما را بسیار کاهش می‌دهد. حرکت با سرعت خیلی بالا یا پایین مصرف سوخت را خیلی افزایش می‌دهد.

7. تنظیم فشار باد لاستیک‌ها

عدم رعایت فشار استاندارد باد لاستیک‌ها موجب افزایش مصرف سوخت و کاهش عمر لاستیک‌ها می‌شود.

8. تنظیم به موقع موتور

با تنظیم به موقع موتور می‌توانیم با کاهش گازهای آلاینده، خروجی از اگزوز را کاهش داده و در مصرف سوخت صرفه جویی کنیم. تنظیم موتور فقط مخصوص خودروهای قدیمی کاربوراتوری نیست.

9. تنظیم سرعت خودرو با سرعت ترافیک

سرعت زیاد و ترمزهای پیاپی، مصرف سوخت را تا حدود 50 درصد افزایش می‌دهد. سعی کنیم با پرهیز از حرکت شتابان به طور یکنواخت و در بین خطوط رانندگی کنیم. طوری رانندگی کنید که کمتر از ترمز استفاده نمایید، رعایت فاصله طولی، هم به ایمنی شما می‌افزاید و هم به کاهش مصرف سوخت کمک می‌کند.

10. تعویض علمی روغن

روغن موتور دارای مواد افزودنی پاک کننده‌ای است که از رسوب گذاری در قسمت‌های مختلف جلوگیری کرده و ناخالصی‌ها را به صورت معلق درون خود نگه می‌دارد. مبنای تعویض روغن موتور تغییرات ظاهری نیست بلکه کیلومتر کارکرد استاندارد آن است. در کشور ما به دلیل تعویض زود هنگام روغن موتور سالانه میلیون‌ها لیتر روغن تولیدی هدر می‌رود با رعایت کارکرد استاندارد روغن موتور می‌توانیم علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه شخصی از هدر رفتن میلیاردها تومان سرمایه ملی جلوگیری کنیم.

11. تعویض به موقع فیلترها

در هر اتو سرویس فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر هوای اتاق را عوض کنید. خاک گیری نمودن فیلتر به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و خطر ناک و غیر بهداشتی است. استفاده از فیلتر هوای استاندارد و تعویض به هنگام آن تأثیر قابل توجهی در افزایش توان موتور کاهش مصرف سوخت و جلوگیری از نشر گازهای آلاینده خروجی از اگزوز دارد.

12. ترموستات سالم

باز کردن ترموستات خودرو حتی در تابستان نیز کار اشتباهی است زیرا بدون ترموستات موتور خودرو به دمای لازم نمی‌رسد و بدین ترتیب سوختن ناقص اتفاق می‌افتد و مصرف بنزین و آلودگی هوا افزایش می‌یابد.

13. گرم کردن صحیح موتور

برای گرم کردن خودرو به جای درجا کار کردن و گاز دادن بی مورد، چند کیلومتر اول را به آهستگی و در دنده‌ی پایین برانیم. با این کار موتور خودرو سریع‌تر گرم شده و استهلاک کمتری خواهد داشت، همچنین سیستم انتقال دهنده نیرو مانند جعبه دنده و دیفرانسیل نیز هماهنگ با موتور گرم می‌شود.

14. برنامه ریزی برای سفرهای درون شهری

قبل از حرکت کارهای خود را مشخص و ردیف کنیم. با انتخاب مسیرهای کوتاه و کم ترافیک می‌توان علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه شخصی در مصرف سوخت نیز صرفه جویی کرد. مقصد را در نقشه مشخص کنیم و به نشانی مقصد مسلط باشیم.

15. خاموش کردن خودرو هنگام توقف

در هنگام توقف‌های طولانی خودرو را خاموش کنیم. با خاموش کردن خودرو در توقف‌های طولانی (بیش از یک دقیقه) از افزایش آلودگی هوا و اتلاف سوخت جلوگیری کنیم.

16. پرهیز از ترافیک و مسافرت‌های تنها

ترافیک سنگین منجر به افزایش آلودگی هوا و مصرف سوخت می‌شود. برای رسیدن به مقصدهای مشترک با چند هم‌سفر، می‌توانیم از یک خودرو استفاده کنیم. با انتخاب ساعت‌های خلوت‌تر از ترافیک پرهیز کنیم.

 

۰ ۰
۰ دیدگاه

دیدگاه‌ها

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

بهینه‌سازان، به ارایه‌ی خدمات بهینه سازی مصرف انرژی می‌پردازد. ممیزی انرژی و طراحی بهینه، ایجاد مجموعه‌های سبز و معماری پایدار و حل مسایل خرد و کلان انرژی از دیگر خدمات ماست.